Stanowisko ds. dokumentacji i rejestru zabytków oraz archiwizacji

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

I - Wpis obiektu nieruchomego i ruchomego do rejestru zabytków :

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568) oraz Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 14 maja 2004 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. Nr 124, poz. 1305). Uwaga: do rejestru nie wpisuje się zabytku umieszczonego w inwentarzu muzealnym lub wchodzącego w skład narodowego zasobu bibliotecznego (art. 11 w/w ustawy). Wpisanie zabytku do rejestru następuje na podstawie prawomocnej decyzji, kończącej postępowanie administracyjne, wydanej przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach z urzędu lub na wniosek właściciela bądź użytkownika wieczystego (w przypadku nieruchomości). Wniosek pisemny składa się osobiście, bądź przez upoważnionego notarialnie pełnomocnika lub pocztą na adres: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach, ul. Ignacego Paderewskiego 34A, 25-502 Kielce

Do wniosku dotyczącego nieruchomości załączone być muszą:

1) Aktualny odpis z księgi wieczystej, a w przypadku użytkownika wieczystego aktualny dokument potwierdzający prawo władania nieruchomością.

2) Wypis i wyrys z ewidencji gruntów zawierający m. in. pieczęć określającą, że dokument jest przeznaczony do dokonania wpisu w księdze wieczystej.

3) Zgoda współwłaścicieli w przypadku współwłasności.

4) Aktualne adresy wszystkich współwłaścicieli.

5) Dokumentacja obiektu w postaci karty ewidencyjnej zabytku (w 2 egz.).

Uwaga: stan prawno-własnościowy nieruchomości musi być uregulowany przed wpisem:

a) z urzędu - w trakcie postępowania administracyjnego wszczętego przez WUOZ,

b) na wniosek - przez wnioskodawcę przed złożeniem wniosku.

Do wniosku dotyczącego zabytku ruchomego załączone być muszą:

1) Dokument potwierdzający własność lub pisemne oświadczenie wnioskodawcy o tytule własności.

2) Dokumentacja obiektu(ów) w postaci karty ewidencyjnej (w 2 egz.).

3) Zgoda na piśmie na włączenie przedłożonej dokumentacji do wojewódzkiej i krajowej kartoteki zabytków.

II - Skreślenie z rejestru zabytków:

Podstawa prawna: art. 13 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

Zabytek wpisany do rejestru lub jego część zostaje skreślony z na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego tylko wtedy, gdy postępowanie administracyjne wykaże:

1) zniszczenie zabytku w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej,

2) brak potwierdzenia wartości zabytku w nowych ustaleniach naukowych.

Postępowanie w sprawie skreślenia zabytku z rejestru wszczyna się z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek nieruchomy.

Pisemny wniosek kierowany do: Ministerstwo Kultury, Departament Ochrony Zabytków, Warszawa; za pośrednictwem Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, jest adresowany na tegoż ostatniego, ul. Ignacego Paderewskiego 34A, 25-502 Kielce.

W przypadku zabytku nieruchomego właściciel lub użytkownik wieczysty gruntu jest obowiązany załączyć do niego:

a) odpis księgi wieczystej lub kopię aktu notarialnego poświadczone za zgodność z oryginałem przez organ, który je wydał,

b) pełnomocnictwo, jeżeli wniosek składa osoba reprezentująca właściciela.

c) wypis i wyrys z ewidencji gruntów w przypadku wniosku o skreślenie części lub elementu wchodzących w skład zespołu (np. rezydencjonalnego, sakralnego).

d) ekspertyzę o stanie technicznym lub mykologiczną (zabytek drewniany) istniejącego jeszcze obiektu.

III - Wydawanie zaświadczeń:

1. O wpisie obiektu do rejestru zabytków - na pisemny wniosek właściciela bądź posiadacza nieruchomości wraz z załącznikiem (kopia dokumentu potwierdzającego prawo własności)

2. O włączeniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków dokumentacji zabytku ruchomego - na pisemny wniosek właściciela wraz z załącznikiem (pisemne oświadczenie wnioskodawcy o prawie własności).

IV - Udostępnianie zbiorów archiwum zakładowego WUOZ:

Kwerendy można dokonać w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach przy ul. Ignacego Paderewskiego 34A w każdy czwartek (pracujący) w godz. 9 00 - 15 00 . Studenci obowiązani są okazać pismo z uczelni o potrzebie korzystania z zasobów archiwalnych do pracy naukowej.

Pliki do pobrania